Yağ anatomisi

Yağ anatomisi

Mikroskopta, yağ hücreleri soğanlı küçük kürelere benziyor. Vücuttaki diğer hücreler gibi, her birinin bir hücre zarı ve bir çekirdeği vardır, ancak kütle, her biri bir gliserol molekülüne bağlı üç yağ asidi molekülünden oluşan depolanmış trigliserit damlacıklarından oluşur. İnsan trigliseritleri, bitki tohumlarının sıkılması sürecinde zeytinyağı, yerfıstığı yağı ve yağa benzer. Yağlar aynı sarı renge, aynı enerji yoğunluğuna ve aynı kimyasal formüle sahiptir. Bununla birlikte, tüm yağ hücreleri aynı değildir. Normalde yağ olarak düşündüğümüz maddeler, enerji depolamak için kullanılan ana bileşen olan beyaz yağlardır. Örneğin, çalışmalar bir yemekten sonra insülin seviyeleri yükseldiğinde, beyaz yağ hücrelerinin daha fazla yağ asidi tükettiğinde kelimenin tam anlamıyla şiştiğini göstermiştir. İnsülin bittiğinde, yağ hücreleri vücudun hızlı enerji kaynağına gömülür.
Nature dergisinden 2006 tarihli bir makaleye göre, çoğunlukla gözleri çevreleyen yağ yastıkları gibi farklı yağ hücresi kümeleri kullanılmaktadır. Bu yağ hücreleri, organizma açlık moduna girmedikçe vücuda fazla enerji salmayacaktır. Vücut ayrıca cilt (deri altı yağ) ve iç organlar (iç yağ) çevresinde depolanır.
Bu arada, kahverengi yağ hücreleri, benzersiz işlevlere sahip demir açısından zengin hücrelerdir. Isı üretmek için metabolizmayı değiştiren genleri ifade ederek, kahverengi yağ dokusunu vücut sıcaklığını korumak için çok önemli hale getirir. Özellikle, kahverengi yağ hücreleri, parçalama proteini -1 (UCP-1) olarak adlandırılan şeyi serbest bırakır, bu da yağ asidi oksidasyon sürecini hücrenin güç tesisinde (mitokondri) daha az verimli hale getirir. Endokrin bağlantıya göre, bu süreç daha fazla enerji anlamına gelir ve vemitokondri süreci boşa harcanır, vücudu ısıtır.
Yenidoğanlarda çok fazla kahverengi yağ bulunur. Yaşlandıkça bu rakam, yetişkinlerde boynunuzdaki ve köprücük kemiğinizdeki kahverengi yağ kütlesinin çoğunluğudur. Beyaz yağ dokusu üçüncü tip yağ, bej yağ içerir, ancak beyaz yağ hücrelerinin aksine, bu hücreler UCP-1 içerir. Bu bej adipositlerin, duruma bağlı olarak beyaz veya kahverengi yağlar gibi davranma esnekliğine sahip oldukları görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

Ücretsiz SohbetÜcretsiz Sohbet

Ücretsiz Sohbet, bilindiği gibi ve adından da anlaşılacağı gibi, size bu hizmeti ücretsiz olarak sunan bir seçenektir. Bu şekilde, stresi azaltmak veya yeni insanlarla tanışmak için para ödemek zorunda kalmadan

Palmiye Adası, DubaiPalmiye Adası, Dubai

Palmiye Adası, Dubai Palm Island ile, uzaydan bakıldığında dünyanın dört bir yanındaki Dubai adalarını bile görebilirsiniz. Dubai’deki insan yapımı ada, dünyanın en büyük insan yapımı adası haline gelmiştir. Palmiye Adası,