Soğuk algınlığı ve rinovirüs arasındaki ilişki

Soğuk algınlığı ve rinovirüs arasındaki ilişki

Yaklaşık 3.500 yıl önce Mısırlı bir bilim adamı oturdu ve en eski tıbbi ifadeyi yazdı. Bu metinde “Ebers Medical Papyrus” olarak tanımlanan hastalıklardan biri Lech hastalığıydı. Bu garip ilişkisel isme rağmen, resh öksürük ve burun akıntısı gibi sonuçlar için çok tanıdık bir hastalıktır. Resh bildiğimiz gibi soğuk algınlığı. Bazı virüsler insanlık için oldukça yenidir. Diğerleri bilinmiyor ve egzotik. Bununla birlikte, astım ataklarının yanı sıra soğuk algınlığının önemli bir nedeni olan insan rinovirüsü, eski bir uluslararası yol arkadaşıdır. Ortalama bir insanın soğuk algınlığı çektiği ve tüm hayatı boyunca bir yıl geçirdiği tahmin edilmektedir. Başka bir deyişle, insan vücudunda bulunan Rhino virüsü, tüm virüslerin en etkili olanlarından biridir.
Eski Yunan uygarlığında yaşayan bir doktor olan Hipokrat, soğuk algınlığının vücut sıvılarında dengesizliğe neden olduğuna inanıyordu. İki bin yıl sonra, 1920’lerde fizyolog Leonard Hill, sabahları sıcak ortamın dışındaki soğuk havalarda yürüyen soğuk algınlığının neden olduğunu öne sürdü. Soğuk algınlığının gerçek nedenine dair ilk ipucu, Alman mikrobiyolog Walter Kruse asistanının burnunu havaya uçurduğu ve tuzlu bir çözelti ile karıştırdığı zaman ortaya çıktı. Filtrenin yardımıyla Kruse ve asistanı bu sıvıyı boşalttı ve daha sonra 12 meslektaşının burnuna birkaç damla düşürdü. Bu insanların dördünde soğuk algınlığı var. Kruse aynı deneyi 36 öğrenci üzerinde gerçekleştirdi. 15 öğrenci hastaydı ah. Kruse sonuçları sıvıdan düşmeyen 35 kişi ile karşılaştırdı. Sıvıyı düşürmeyen sadece bir kişinin soğuk algınlığı vardır. Kruse tarafından yapılan bu çalışma, bazı küçük patojenlerin soğuk algınlığından sorumlu olabileceğini göstermiştir. Başlangıçta, çoğu uzman bunun bir tür bakteri olduğuna inanıyordu ve 1927’de Alphonse Dochez adlı bir uzman bunun tersine karşı çıktı. Dochez, soğuk algınlığı olan bir hastadan gelen bir sümük örneğini 30 yıl önce Bayesink’in tütün bitkilerinin özünü dönüştürdüğünü ve bu bakteri içermeyen sıvının insanlara zarar verebileceğini gördüğünde filtreledi. Dochez filtresinden yalnızca bir virüs filtrelenebilir. Bu filtreden tam olarak hangi virüsün geçebileceğini bulmak bilim adamlarını 30 yıl daha aldı. İnsan gergedan virüsü (gergedan burnu anlamına gelir) olarak bilinen virüs, her biri 20.000 gen yapısına kıyasla sadece 10 gen ile çok basit bir konfigürasyon gibi görünmektedir. Bu genetik yapıda, rinovirüs vücudumuzu ele geçirmek, bağışıklık sistemine müdahale etmek ve üşütmek için yeterlidir.
B

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

HimalayalarHimalayalar

Himalayalar Dünyanın en yüksek zirvesi olan Himalayalar da uzaydan görülebilir. Bu en yüksek dağ sırası, Hint kıtasından ve dünyanın en yüksek dağı olan Tibet Platosu’ndan ayrılmıştır. Himalayalar 7200 metrenin üzerinde