Official

“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir lügat olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “fariza” yahut “iş” valörına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na derece uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda yönetim ve hükümet emeklerinde kullanılırdı.

Orantı Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tanımlamak derunin kullanılmaya mebdelandı. Bu görevliler, örneğin büyüklük daireleri yahut kiliselerde çeşitli emeklerle sorumlu olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi daha geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyettar bir konumda kâin herhangi bir kişyeğin tanımlamak derunin kullanılmaya mebdelandı. Günümüzde, “official” kelimesi çoğunlukla hükümet, spor yahut iş dünyası kadar resmi bir konumda kâin kişmüterakki yahut kurumları tanımlamak derunin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, lügat resmi yahut salahiyettar bir konumda kâin herhangi bir kişyeğin tanımlamak derunin kullanılmaya mebdelamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir