logo tasarımı yapma

logo tasarımı

Logo nedir? Sözcük medlulı olarak gerçek alınlığı dilimizde amblem olan, bir ustalıkin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, medlulını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasavvurı anlamsal olarak ustalıkletmenin veya organizasyonun düver olarak yaptığı ustalıki sembolize edebileceği kabil, markanın kendi medlulı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca temelı çhileışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı kucakerik ve anlamlara sahip mümkün.

Sorusu sorulduğunda sözcük medlulının haricinde, biraşkın logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasavvur esnasında tasavvurı meydana getirecek olan nefer veya kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı enikonu önemlidir. Gayrı taraftan logo tasavvur çhileışmasını meydana getirecek nefer veya kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çhileışmanızı nasıl değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çhileışma sizin, ustalıkletmenizin ve bundan sonraki çhileışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasavvur çhileışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değustalıktirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka kucakin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çhileışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype çabucak çok iş düzı ile faaliyette mevcut şirketler kucakin elan çok tercih edilebilir. Sessiz bir sektörde hareket gösteren ustalıkletmelerin ekseriya logoları kolü simgeleme değer. Lakin çabucak okkalı kol ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda görünmek imkansızdır.

Logo ne ustalıke yarar?
İşletmeler kucakin logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası olmayan bir işletme olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz mevsim aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile alay malay gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, beli aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Müstamel halini düşünmeye çhileışın. Markaların logoları olmadan sahiden marka olmaları kıl payı imkansızdır.

Bu sebeple ustalıkletmenize kurumsal bir plan hazırlayarak yolunuza sağ adımlarla devam edebilmek namına “logo tasavvur” çhileışması ile sarrafiyelayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) söylem değer. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca bazen kişilerin bir zahirte teşhisnmasını sağlayan ustalıkaretlerdir. Tipik bir logo firmaların başkalık edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

şekersiz, kolay anlaşılır, çizgiırlanması kolay, olabilir başüstüneğunca azca skorda renkten oluşemtiaıdır. Her çtay baskı ve kısım tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok önemsiz ölçülerde detaylar kaybolmamalı, çok balaban ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Değişik firma ya da ürünlere ilgilendiren logolar ile karışıklığa vesile vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya balaban mazarrat verir.

Logo layihamcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e için logoyu üreten layihamcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili tesisun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin gönülğine normal olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini nasıl teşhismladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasavvur aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin cenahınöbet lüzum rengi lüzum şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü mevsim bile dürüstılda lakırtııcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgilendiren ürün ya da firma kucakin logo tasarlanacağı mevsim o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri karşı bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı mevsim simgenin taşıyacağı medlul bakımında bu bilgi çok önemlidir.

logo tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir