Kara yaşamı

Kara yaşamı
Güney Amerika’nın yağmur ormanlarının derinliklerinde, dev armadillo (Priodontes maximus) 74 dişli karasal memelilerde en aktif hayvandır. Bu sayı çok büyük değil ve etkileyici görünmüyor, ancak memelilerin dünyadaki en az kadın yaratık olduğu düşünüldüğünde, bu sayının ne kadar yüksek olduğu açık.
Platypus gibi memelilerin dişleri yoktur ve geceleri olasılıklar gibi yaklaşık 50 diş vardır. İnsanların yaklaşık 32 dişi var. New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde Matematik Bölümü küratörü Robert Voss’a göre, dev armadillo’nun yukarıda derecelendirilmesi gerektiğini söyledi.
Bunun arkasında ilginç bir neden var. Çoğu memeli heterojendir, dişler birden fazla şekle sahiptir ve karmaşıktır ve üst ve alt çene arasında hassas bir etkileşim sağlar. Bu, memelinin aslında yiyeceği ezmesine, yiyeceğin yüzey alanını arttırmasına ve daha fazla enerji ve besin emmesine izin verir. Arkansas Üniversitesi’nin memeli dişlerinin nasıl geliştiğini inceleyen bir paleontolog olan Peter Ungar, daha az dişi olan hayvanların çok hassas bir temas türüne sahip oldukları için dişler arasındaki etkileşimlere daha fazla odaklandığını açıkladı.
Bu nedenle, enerji tüketimini en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Ancak diğer memelilerin aksine, dev armadillo homojendir. Yani, dişler daha az karmaşıktır. Ön dişler keskin ve hassastır. Arkada daha sert bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Bu basit burun, enerjiyi serbest bırakmak için biraz kırılma gerektiren yumuşakça omurgasız diyeti için mükemmeldir. Evrimsel olarak konuşmak, daha basit dişlere sahip olmak, ağzınıza daha iyi oturabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, dev armadillo’nun uzun çeneleri ve kombinasyonu göz önünde bulundurarak, bu memelinin neden çoğu kadından daha fazla kadın olduğunu açıklayan bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

HiperaktiviteHiperaktivite

Hiperaktivite doğumundan önce bile başlar. Anne rahimdeyken başlayan aşırı hareketlilik bebeğin doğumuyla devam eder. Bebeklikte hiperaktivite; zor uyku, sürekli ağlama ve zor ikna. Çocuklukta, koşma ve atlama gibi durumlar bu

Deep Web KatmanlarDeep Web Katmanlar

zemin Bu dört katmanlı evrenin ilk kısmı, özel bir tarayıcı veya portal gerektirmeyen ve sosyal medya, haber siteleri, Google ve Yandex gibi tarayıcılara sahip makaleler gibi herkes tarafından erişilebilen “Surfaca