İşitsel kortekste neler oluyor?

İşitsel kortekste neler oluyor?
Mevcut araştırmalar; Erken görme bozukluğunda, oksipital korteks (beynin görsel bilgileri gözlerden işleyen kısmı), vücudun diğer bölgelerinden gelen bilgilerin işlenmesine adapte olduğunu gösterir. Ancak, bu çalışmanın yazarı Kelly Chang ve meslektaşları, işitsel korteksin konuşmayı farklı şekilde ele aldığını ve görme kaybını telafi etmek için adapte olduğunu gözlemledi.

Yeni bir çalışmada, Chang ve ark., Normal oftalmik hastalarda oftalmopatideki (konjenital gözleri olmayan bir kişi) değişiklikler karşılaştırıldı. Araştırmacılar, fonksiyonel MRI taramaları ile katılımcıların beyinlerini inceledi. Tarama sırasında katılımcılar farklı frekanslarda ve aynı işitsel kortekste sesler duydular. Tarama sonuçlarına göre; Görme kaybı ve normal görmeye sahip bireylerin işitsel korteksi aynı boyuttadır, ancak görme kaybı olan kişiler sesi belirli frekanslarda daha iyi algılar.

Çalışmanın sonuçları, çocukken görme kaybını kaybeden kişilerin görme kaybına nasıl uyum sağlayacağını ve işitmelerinin neden daha gelişmiş olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Zhang ve meslektaşları, görüşlerini kaybedenlerin ve gelecekte görüşlerini kaybedenlerin beyninde neler olduğunu araştırmayı hedefliyorlar. Bilim adamları, bu tür çalışmaların beynin beş duyudaki değişikliklere uyum sağlamasını sağlayan mekanizmaları daha iyi anlamalarına yardımcı olabileceğini umuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

Çoğu dişi hayvanÇoğu dişi hayvan

Çoğu dişi hayvan Evrimin en iyi kanıtı, bazı hayvanların ağızlarına bakarak gözlemlenebilir. İğneler gibi yılan gibi, zehirli dişlerden avını öldürmek için büyük dişlere sahip yırtıcılara kadar hepsinin farklı dişleri vardır.

Palmiye Adası, DubaiPalmiye Adası, Dubai

Palmiye Adası, Dubai Palm Island ile, uzaydan bakıldığında dünyanın dört bir yanındaki Dubai adalarını bile görebilirsiniz. Dubai’deki insan yapımı ada, dünyanın en büyük insan yapımı adası haline gelmiştir. Palmiye Adası,