Görme kaybından sonra beyin sesi nasıl daha iyi hale getirir?

Görme kaybından sonra beyin sesi nasıl daha iyi hale getirir?

Bilimsel araştırma ve fıkra keşfi; Görme kaybı olan kişilerin daha güçlü işitme geliştirdiğini gösterir. Bu süreçte beyinde neler oluyor? Yeni bir çalışma bu sorunun cevabını araştırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre; Dünyada yaklaşık 1,3 milyar insanın bir tür görme bozukluğu var. Bu bozukluklar görme azalmasından körlüğe kadar değişebilir.

Anekdot bilgilerine göre; Kısmi veya tamamen görme kaybı olan kişilerin dokunma ve duyma normal görme yetisinden daha güçlüdür. Çünkü yön bulmak için diğer duyulara daha fazla güvenmek zorundasınız.
Araştırmacılar; Ciddi görme sorunları olan insanların sesi duyduklarında daha iyi performans aldıklarını ve sesi duydukları yerde yargıladıklarını buldular. Diğer çalışmalar şunları içerir: Yaşamın ilk aşamalarında kör olan insanların sesi diğerlerinden daha iyi duyabildiğini gösterir.

Önceki çalışmalar ayrıca görme kaybı olan insanların beyinlerinin sinir ağlarını uyarlayıp yeniden yapılandırarak diğer hislerin işlevini artırabildiğini göstermektedir. Washington Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi’nden bilim adamları; Beyinde, kör olan kişilerin gençken daha iyi işitmelerine yardımcı olan değişiklikler buldu. Journal of Neuroscience’da yayınlanan çalışma, işitsel korteksin beyin bölgesinde görme kaybına uğrayanlara ne olduğunu araştırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

Hormonal değişikliklerHormonal değişiklikler

Hormonal değişiklikler Kulakların kızarması, bazen hormonları etkileyen koşulların bir yan etkisidir. Bu menopoz sırasında hormonal değişiklikleri ve tiroid ve adrenal problemlerle ilişkili hormonal dengesizlikleri içerir. Doğru tedavi için bir doktora